MIKROKRAZENIE.PL facebook MIKROKRAZENIE.PL Youtube MIKROKRAZENIE.PL Instagram

MIKROKRAZENIE.PL

COVID-19 to także ogólnoustrojowe zapalenie naczyń

COVID-19 to także ogólnoustrojowe zapalenie naczyń

Zurych: Pierwsi pacjenci z ciężką chorobą COVID-19 cierpieli przede wszystkim na trudne do leczenia powikłania płuc. Jednak w trakcie pandemii naukowcy odkryli, że coraz więcej pacjentów wykazuje również problemy sercowo-naczyniowe lub niewydolność wielonarządową. Ponieważ szczególnie dotknięci byli starsi pacjenci, lekarze początkowo przyjęli, że narażenie na tę chorobę wywołuje problemy sercowo-naczyniowe w typowej grupie wiekowej.

Podczas badania próbek tkanek od martwych pacjentów z COVID-19 patolodzy ze szpitala uniwersyteckiego w Zurychu zauważyli, że pacjenci nie tylko cierpią na zapalenie płuc, ale że zapalenie obecne jest w śródbłonku różnych narządów (Lancet 2020; online 20 kwietnia).

Ponadto, patolog profesor Zsuzsanna Varga był w stanie po raz pierwszy użyć elektronowego mikroskopu do wykrycia SARS-CoV-2 bezpośrednio w śródbłonku i śmierci komórki spowodowanej przez wirusa, informuje szpital uniwersytecki.

Ciężkie zaburzenia mikrokrążenia uszkadzają serce.

Naukowcy doszli do wniosku, że wirus powoduje uogólnione zapalenie śródbłonka poprzez receptory ACE2: SARS-CoV-2 nie tylko wyzwala zapalenie płuc, które jest następnie przyczyną dalszych powikłań, ale bezpośrednio ogólnoustrojowe zapalenie śródbłonka, które atakuje wszystkie łożyska naczyniowe : naczynia serca, mózgu, płuc i nerek, a także naczynia w przewodzie pokarmowym.

Ma to fatalne konsekwencje: występują poważne zaburzenia mikrokrążenia, które uszkadzają serce i powodują zatorowość płucną oraz niedrożność naczyń w mózgu i przewodzie pokarmowym, co może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a nawet śmierci.
⠀⠀
Śródbłonek młodszych pacjentów zwykle dobrze sobie radzi z atakiem wirusa, informuje szpital uniwersytecki. Sytuacja wygląda inaczej u pacjentów cierpiących na nadciśnienie, cukrzycę, niewydolność serca lub choroby wieńcowe - choroby, które mają wspólną wspólną funkcję śródbłonka.

Zakażenie SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne dla tych pacjentów, ponieważ osłabiona funkcja śródbłonka zmniejsza się jeszcze bardziej, szczególnie w fazie, w której wirus najbardziej się namnaża.

Ratuj pacjentów wysokiego ryzyka dzięki podwójnej terapii

„COVID jest ogólnoustrojowym zapaleniem naczyń, powinniśmy teraz opisać obraz kliniczny jako zapalenie śródbłonka COVID”, podsumowuje wyniki autor, profesor Frank Ruschitzka.

Dla niego oznacza to również, że leczenie pacjentów z COVID-19 musi rozpocząć się w dwóch punktach: „Musimy zahamować namnażanie się wirusów w ich najbardziej namnażającej się fazie, a jednocześnie chronić i stabilizować układ naczyniowy pacjenta.

Dotyczy to szczególnie naszych pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi i znaną ograniczoną czynnością śródbłonka, a także znanymi czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. ”(Eb / bae)

Medyczna terapia fizykalna Bemer poprawi Twoje mikrokrążenie!

...

..

..

..

..

znajdź opiekuna regionalnego mikrokrążeniadomowa terapia mikrokrążenia