MIKROKRAZENIE.PL facebook MIKROKRAZENIE.PL Youtube MIKROKRAZENIE.PL Instagram

MIKROKRAZENIE.PL

ALZHEIMER - JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

ALZHEIMER - JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu. Po raz pierwszy opisał ją niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906 i od jego nazwiska pochodzi jej nazwa.

Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają zwykłe funkcjonowanie chorego czy wykonywanie przez niego pracy.

W trakcie trwania choroby dochodzi do uszkodzeń w korze mózgowej, co w kolei prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią czy myśleniem. Alzheimer to dolegliwość, która rozwija się bardzo powoli i z czasem powoduje problemy w życiu codziennym. Jest to choroba nieuleczalna i postępująca, a ostatecznie dochodzi do zaniku mózgu.

Kto jest na nią narażony?

Choroba Alzheimera w 50-60% przypadków występuje u osób po 65. roku życia. Z różnych badań przeprowadzonych w Europie wynika, że choruje na nią ponad 5% osób w tej grupie wiekowej. Zachorowalność na chorobę Alzheimera rośnie z wiekiem i tak - dla grupy wiekowej 65-70 lat wynosi 1,5%, a po 80 roku życia - ponad 30%. Częściej występuje u kobiet.

W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona chorych. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jedną na 85 osób. (dane Wikipedia). Szacuje się, że w Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 200 tysięcy osób.

95% zachorowań na chorobę Alzheimera nie jest związanych z dziedzicznością. Z naszej wiedzy wynika, że na rozwój choroby wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, ale nie wiadomo, które z nich mają wpływ na jej rozwój i w jakim stopniu się do niego przyczyniają.

W około 1,5-5% przypadków choroba Alzheimera występuje rodzinnie. Pierwsze objawy pojawiają się wtedy przed 60-tym rokiem życia i zwykle szybciej postępują.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia Alzheimera?

Ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera zwiększają takie choroby jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca typu 2. Zagrożenie zwiększa również mała aktywność fizyczna i brak kontaktów społecznych. Wysoki poziom wykształcenia nie chroni przed chorobą jednak powoduje, że choroba rozwija się później i ma łagodniejszy przebieg. Dużą rolę w rozwoju choroby ma brak lub zbyt mała ilość snu czy odpoczynku co potwierdzili neurolodzy z Uniwersytetu Wisconsis-Madison. Ponieważ kiedy mózg nie odpoczywa wzrastają problemy z pamięcią. I nie chodzi tylko o seniorów, gdyż zaobserwowano, że nawet u osób w młodszym wieku, zaburzenia snu mają negatywny wpływ na prawidłową pracę mózgu. Dlatego tak istotne jest zadbanie o dobrą jakość snu każdego z nas!

Jak rozpoznać chorobę?

Choroba otępienna Alzheimera jest trudna do zdiagnozowania. Często początek choroby jest niezauważony przez chorego i jego bliskich. Jednak choroba ujawnia się na wiele sposobów takich jak zaburzenia pamięci, chodu, omamy, sztywność mięśni czy problemy z mówieniem. Powinno nas zaniepokoić np. kilkukrotne zadawanie tego samego pytania, powtarzanie tych samych zdań czy zapominanie o spotkaniach, terminach. Ważne żeby jak najszybciej zareagować, bo odpowiednia diagnoza może spowolnić i złagodzić rozwój choroby.

Jak poradzić sobie z chorobą Alzheimera?

Sposoby leczenia choroby Alzheimera są ciągle ograniczone, a ich skuteczność nie jest zadowalająca. Nie ma możliwości leczenia przyczynowego, gdyż nie znamy przyczyn prowadzących do stopniowego, przyspieszonego zanikania komórek nerwowych.

Celem leczenia farmakologicznego jest zwiększenie ogólnej aktywności chorego, przez co poprawia się nieco pamięć. Dobrze wpływa również podawanie leków poprawiających metabolizm mózgowy i zwiększających przepływ krwi przez mózg. Dlatego zdecydowanie duże znaczenie w prewencji ma dobre mikrokrążenie.

Jak wspomagać cierpiących na Alzheimera?

Prawidłowe mikrokrążenie jest podstawą zdrowia wszystkich organów, a co za tym idzie, całego organizmu. Dlaczego jest ono takie ważne? Gdyż mikrokrążenie przejmuje zaopatrzenie wszystkich komórek organizmu i usuwa produkty przemiany materii oraz substancje odpadowe. Do mikronaczyń należą tętniczki, naczynia włosowate oraz żyłki. Naczynia włosowate są naczyniami, w których dokonują się liczne procesy wymiany w naszym organizmie. Tworzą one tak zwany układ kapilarny. Przez cienkie, półprzepuszczalne ściany naczyń w obszarze mikrokrążenia odbywa się wymiana gazu i substancji odżywczych pomiędzy krwią, a otaczającymi je komórkami.

Jeżeli mikrokrążenie nie funkcjonuje prawidłowo to zaburza to wymianę substancji między krwią a tkankami. Oznacza to, że komórki nie są w pewnych okolicznościach wystarczająco zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze, a produkty przemiany materii i substancje odpadowe nie są usuwane we właściwy sposób. Zaburza to czynności organizmu i sprawność.

Nasze ciało dysponuje różnymi mechanizmami regulacji wpływającymi na poszczególne czynniki i dostosowuje w ten sposób ukrwienie różnych organów i odcinków ciała do występującego tam zapotrzebowania. Zapotrzebowanie narządów na ukrwienie nie jest bowiem stałe, lecz zależne od ich aktualnego obciążenia. Tętniczki uczestniczą w znacznym stopniu w regulacji przepływu krwi. Poprzez skurcz i rozluźnienie mięśni naczyń mogą one zmienić szerokość naczyń i w ten sposób wpływać na ciśnienie krwi i prędkość przepływu krwi w układzie kapilarnym.
Poprawiając mikrokrążenie, wspomagasz leczenie chorób zwyrodnieniowych i przewlekłych tj. cukrzyca, nowotwory, w tym również choroby Alzheimera.
Można zatem powiedzieć, że funkcjonowanie danego narządu zależy od funkcjonowania jego mikrokrążenia. To samo dotyczy mózgu.

Krążenie krwi w mózgu ma za zadanie zapewnić ciągły jej dopływ. Mózg wykorzystuje aż 20% objętości krwi wyrzucanej przy każdym uderzeniu serca.
Skutkiem niedokrwienia mózgu jest obumieranie tkanki mózgu, zmniejszanie się połączeń nerwowych, zaburzenia pamięci, a to już tylko kilka kroków do rozwoju choroby otępiennej Alzheimera.

Aby zwiększyć ukrwienie warto ćwiczyć pamięć poprzez stosowanie różnych mnemotechnik czy rozwiązywać krzyżówki oraz uczyć się języków obcych. Wszystkie te czynności przyspieszają tworzenie nowych połączeń nerwowych między neuronami co poprawia kondycję mózgu.

Można również korzystać dwa razy dziennie z ośmiominutowej fizykalnej terapii Bemer. Fizykalna terapia BEMER likwiduje objawy przewlekłego zmęczenia i redukuje skutki stresu, błędów dietetycznych, bezsenności czy braku ruchu. Dodatkowo poprawia koncentrację i jakość snu co, jak już wiemy, łączy się również z rozwojem choroby Alzheimera.

Poprawiając mikrokrążenie, fizykalna terapia BEMER, wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych i przewlekłych w tym również choroby Alzheimera. Zdrowe mikrokrążenie to zdrowie całego organizmu i tym bardziej warto o nie dbać, gdyż żadne środki farmakologiczne nie spowodują odwrócenia tej choroby, więc warto stosować wszelkie dostępne sposoby profilaktyki zdrowotnej. Warto dodać, że przeprowadzenie terapii fizykalnej Bemer jest całkowicie bezpieczne i posiada certyfikat PEMF – Pulsujące Pole Magnetyczne uznanym przez Unię Europejską i FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków).

znajdź opiekuna regionalnego mikrokrążeniadomowa terapia mikrokrążenia