MIKROKRAZENIE.PL facebook MIKROKRAZENIE.PL Youtube MIKROKRAZENIE.PL Instagram

MIKROKRAZENIE.PL

CUKRZYCA A MIKROKRĄŻENIE

CUKRZYCA A MIKROKRĄŻENIE

Jak wygląda cukrzyca w liczbach?

 Na świecie choruje na cukrzycę 380 milionów ludzi. Zaś w Polsce cierpi na nią 5% społeczeństwa, a więc około 2 miliony osób. Jednak jedynie 50% z nich to osoby zdiagnozowane i leczone. To co trzeba podkreślić to fakt, że pozostała część Polaków nie jest świadoma, że choruje na cukrzycę! A nieświadomość ta prowadzi do wielu groźnych dla zdrowia powikłań sercowo-naczyniowych oraz nerkowych. Szacuje się, że wstanie przed-cukrzycowym jest ponad 4 miliony Polaków (ok.10% populacji)!

Cukrzyca w Polsce jest jedną z podstawowych przyczyn niewydolności nerek, utraty wzroku u osób dorosłych czy amputacji kończyn. To również cukrzyca może się przyczynić do powstania choroby niedokrwiennej serca, do jego zawału, czy udaru mózgu i zespołu stopy cukrzycowej.

Czym jest i jak rozpoznać cukrzycę?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która polega na nieprawidłowym wydzielaniu insuliny, produkowanej w trzustce a odpowiedzialnej za regulowanie poziomu cukru we krwi.

Najbardziej znane są dwa typy cukrzycy – cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2.

Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą, której przebieg prowadzi do utraty zdolności wydzielania insuliny.  W ok. 80-90% dotyczy ona dzieci i osób przed 30 rokiem życia. Ok.15% dotyka osób starszych. Do jej przyczyn zalicza się: zakażenia wirusowe – m.in. wirusami różyczki, cytomegalii oraz krótki okres karmienia piersią, a także przyjmowanie azotynów, które uszkadzają trzustkę oraz stres.

U pacjentów, który chorują na cukrzycę typu 1 często występują inne choroby autoimmunologiczne tj. bielactwo, choroba Graversa-Basedowa, Hoshimoto, choroba Addisona, czy niedokrwistość złośliwa.

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią tej choroby (około 80%) a zaburza zarówno działanie jak i występowanie insuliny.

W pierwszych etapach choroby insulina wydzielana jest w większej ilości, jednak w zbyt małej ilości w stosunku do większych potrzeb organizmu spowodowanych insulinoopornością. Jest trudna do zdiagnozowania i dzieje się to zwykle dopiero po 6-9 latach trwania!

Przyczyną jej występowania jest długotrwałe przejadanie się oraz otyłość, co prowadzi do nadprodukcji insuliny i do zmniejszenia wrażliwości komórek na jej działanie. Częstotliwość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem. Cukrzyca typu 2 jest także powiązana z dziedziczeniem. Jeśli w Twojej rodzinie, w pierwszym stopniu pokrewieństwa – mama, ojciec, dziadek, babcia, występowała cukrzyca to istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tego samego typu cukrzycy u Ciebie.

W początkowym stadium cukrzyca typu 2 nie daje żadnych objawów. Niestety bardzo często dochodzi do jej rozpoznania dopiero kiedy występują powikłania tj.: zaburzenia widzenia, niewydolność nerek, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, udar mózgu czy zawał serca.

Leczenie chorych cierpiących na cukrzycę typu 2 polega najczęściej na redukcji wagi, przestawieniu się na dietę cukrzycową, wprowadzeniu do planu tygodnia wysiłku fizycznego, a także przyjmowaniu leków przeciwcukrzycowych. U niektórych chorych z biegiem czasu może być konieczna także insulinoterapia, ale to nie jest regułą.

Cukrzyca a choroby układu krążenia

Zaburzenia poziomu cukru we krwi są związane z chorobami serca oraz naczyń krwionośnych. Zmiany wywołane w organizmie przez cukrzycę mają bardzo szkodliwy wpływ na tkanki tworzące ściany naczyń krwionośnych oraz na układ nerwowy. Efektem tego zjawiska jest zwiększenie uszkodzeń tych tkanek co z kolei może spowodować miażdżycę, nadciśnienie tętnicze oraz zakrzepy. Statystyki wykazują, że chorzy na cukrzycę znajdują się w grupie trzykrotnie większego ryzyka zachorowania i zgonu z przyczyn kardiologicznych niż osoby wolne od tej choroby.

Hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru we krwi powoduje powstanie procesów zapalnych, które uszkadzają ściany tętnic, a także pobudza powstawanie substancji, które stymulują komórki naczyń do zwiększania ich grubości. Choroba cukrzycowa łączy się często z nieprawidłowym poziomem cholesterolu we krwi. Wszystkie te zjawiska prowadzą w efekcie do bardzo szybkiego rozwoju miażdżycy tętnic, czyli zarastania naczyń doprowadzających krew do tkanek, przede wszystkim serca.

Dodatkowo u chorych na cukrzycę naczynia mają tendencję do kurczenia się co może doprowadzić do powstania nadciśnienia tętniczego. Jednocześnie nie należy zapominać, że wysoki poziom cukru we krwi uszkadza tkankę nerwową co prowadzić do neuropatii czego efektem jest złe funkcjonowanie i przewodzenie informacji przez nerwy. A to z kolei wpływa negatywnie na działanie układu krążenia, dlatego zwykle krążenie krwi, również na poziomie mikronaczyń, u diabetyków jest gorsze. Zdolność do transportu substancji odżywczych oraz tlenu do komórek znacznie spada co może skutkować zmniejszeniem lub brakiem energii, spowolnioną regeneracją i odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

W dalszej perspektywie powikłania cukrzycowe mogą skutkować poważniejszymi zaburzeniami tj.: nefropatia cukrzycowa, czyli zmiany obejmują naczynia krwionośne nerek czy retinopatia inaczej zwana cukrzycową chorobą oczu.

"Jak wynika z mikroskopowych obserwacji przyżyciowych przepływu fizjologicznego można rozpoznać w przybliżeniu 1 do 5 (średnio 3) oscylacji ścian naczynia na minutę. W stanach chorobowych (np. starszy pacjent z niewydolnością pochodzenia cukrzycowego) ruchy oscylacyjne ścian naczyń małego kalibru są dostrzegane jedynie w większych odstępach wynoszących wiele minut i występują w połączeniu ze zmniejszonymi amplitudami zmian / Rainer C. Klopp, MD, PhD / Institut für Mikrozirkulation"

Jak już wiemy powikłania pocukrzycowe dotykają zarówno funkcjonowania serca jak i naczyń. Dlatego tak ważnej jest leczenie tego schorzenia i odpowiednie wyrównywanie poziomu cukru we krwi. Choroby, które są pokłosiem cukrzycy, a które również są przyczyną śmierci chorujących na nie pacjentów to udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze czy niedokrwienie kończyn dolnych.

Jak zapobiegać cukrzycy?

Kiedy już wiemy jaki związek ma cukrzyca z krążeniem krwi oraz jakie powoduje choroby to warto sprawdzić swój stan zdrowia i zadbać o krążenie krwi, również na poziomie mikronaczyń, aby starać się wyeliminować jej pojawienie.

Dlatego jeśli podejrzewasz, że możesz mieć cukrzycę to przebadaj się i sprawdź, żeby mieć pewność, a jak już ją zyskasz i okaże się, że póki co jesteś zdrowy to staraj utrzymać ten stan rzeczy!

Wiadomo, że w cukrzycy typu 2 ważny jest sposób odżywiania i aktywność fizyczna. Jeśli nie jesteś w grupie osób zakwalifikowanych jako przed-cukrzycowa to wystarczy mieć z tyłu głowy, że warto się ruszać, mniej i regularniej jeść, żeby prawdopodobnie wyeliminować pojawienie się tej choroby w ogóle.
Jeśli natomiast okaże się, że jesteś zagrożony jej pojawieniem się to zacznij dbać o swoje zdrowie ze zdwojoną siłą! Zmień dietę, zacznij się ruszać, jeśli dotychczas w Twoim życiu ruch był tylko okazjonalny, no i zadbaj o swoje krążenie, również na poziomie mikronaczyń.

Dlaczego to takie ważne? Bo prawidłowe mikrokrążenie jest podstawą zdrowia wszystkich organów, a co za tym idzie, całego ciała. Mikrokrążenie przejmuje zaopatrzenie wszystkich komórek w organizmie i usuwa produkty przemiany materii oraz substancje odpadowe.

Do mikronaczyń należą tętniczki, naczynia włosowate oraz żyłki. Naczynia włosowate są naczyniami, w których dokonują się liczne procesy wymiany w naszym organizmie. Tworzą one strukturę sieciową, tak zwany układ kapilarny. W obszarze mikrokrążenia przez cienkie, półprzepuszczalne ściany naczyń odbywa się wymiana gazu i substancji odżywczych pomiędzy krwią, a otaczającymi je komórkami.

Mikrokrążenie to 74% całego układu krwionośnego, 8000 litrów przepompowanej krwi dziennie oraz 100 000 km. Drobnych naczyń krwionośnych gwarantujących odżywienie i oczyszczenie komórek organizmu.

Jak mogę poprawić swoje krążenie i mikrokrążenie?

Oprócz regularnego ruchu, zdrowej diety, zmniejszenia codziennego stresu możesz wspomóc swój organizm dzięki nowoczesnej technologii, która usprawnia mikrokrążnie w całym organizmie. Stymuluje naczynia krwionośne i poprawia transport tlenu oraz substancji odżywczych do tkanek. Wspomaga również detoksykację organizmu przez efektywniejsze usuwanie toksyn i produktów przemiany materii ze wszystkich komórek.

Urządzenie terapeutyczne BEMER, poprawiając mikrokrążenie, wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych i przewlekłych, takich jak: cukrzyca, nowotwory, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, zakrzepica i niewydolność żył, miażdżyca, astma, osteoporoza, bóle mięśniowe, obrzęki, choroby skórne.

Dodatkowo likwiduje objawy przewlekłego zmęczenia organizmu i niweluje skutki stresu naczyniowego, poprawia koncentrację i jakość snu, wspomaga leczenie nerwic i depresji.

BEMER zmniejsza obrzęki pooperacyjne, przyspiesza gojenie ran i wchłanianie się krwiaków. Przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych.

Już w czasie jednej terapii następuje usprawnienie zaburzonej na całej długości ponad 100 000 kilometrów naczyń krwionośnych. Zdrowe mikrokrążenie to zdrowie całego organizmu!

znajdź opiekuna regionalnego mikrokrążeniadomowa terapia mikrokrążenia